08/28/94 05/25/96 04/25/98 05/20/00 08/16/00 04/06/01





Rings 1994 in Russia


August 28, 1994 in Ekaterinburg, Russia
Sports Palace drawing 7,000
  1. Todor Todorov beat Masayuki Naruse (6:53) via submission.

  2. Yuri Bekichev KO Peter Dijkman (2nd - 1:22).

  3. Bitsadze Tariel KO Mikhail Shimov (4th - 0:21).

  4. Hans Nyman KO Grom Zaza (5:48).

  5. Volk Han beat Sotir Gotchev (11:59) via submission.

  6. Vladimir Klementiev KO Pieter Oele (3rd - 0:28).

  7. Nikolai Zouev beat Mitsuya Nagai (9:24) via submission.
Return to top of page









Maelstrom III: Russian Battle Mission


May 25, 1996 in Ekaterinburg, Russia
Sports Palace drawing 6,570
  1. Wataru Sakata beat Mikhail Ilioukhine (11:20) via submission.

  2. Yuri Korchikin TKO Emil Krastev (1st - 0:46).

  3. Yuri Bekichev KO Mitsuya Nagai (5:25).

  4. Vladimir Kuramenchev KO Dick Leon-Vrij (3:53).

  5. Volk Han beat Hans Nyman (4:39) via submission.

  6. Andrei Kopilov beat Bart Vale (4:41) via submission.

  7. Yoshihisa Yamamoto beat Bitsadze Tariel (8:19) via submission.

  8. Nikolai Zouev beat Willie Williams (7:55) via submission.
Return to top of page









Russia vs. Holland


April 25, 1998 in Ekaterinburg, Russia
Sports Palace drawing 7,000
  1. Masayuki Naruse beat Ochirov (2nd) via decision.

  2. Bob Schrijber TKO Yuri Bekichev (1st - 3:01).

  3. Georgi Keandelaki TKO Mikhail Shimov (2nd - 1:17).

  4. Hiromitsu Kanehara TKO Todor Todorov (9:17).

  5. Mikhail Ilioukhine beat Christopher Haseman (8:47) via submission.

  6. Yuri Korchikin beat Joop Kasteel (6:23) via submission.

  7. Andrei Kopilov beat Craig Booth (1:12) via submission.

  8. Vladimir Kuramenchev KO Hans Nyman (4:46).

  9. Volk Han beat Dick Leon-Vrij (4:21) via submission.

  10. Akira Maeda beat Nikolai Zouev (3:53) via submission.
Return to top of page









May 20, 2000 in Ekaterinburg, Russia
Sports Palace drawing 7,000
  1. Yuri Bekichev KO Christopher Haseman (1st - 2:30).

  2. Borisl Jeliazkov KO Igor Perminov (1st - 1:15).

  3. Grom Zaza beat Travis Fulton (1st - 1:20) via submission.

  4. Achmed Labasanov beat Valentijn Overeem (1st - 3:50) via submission.

  5. Renato Babalu beat Jacob Zobnin (1st - 3:20) via submission.

  6. Mikhail Illoukhine beat Lee Hasdell (3rd) via decision.

  7. Tom Sauer beat Alexander Bezroutchkin (1st - 3:30) via submission.

  8. Volk Han beat Yasuhito Namekawa (3rd) via decision.

  9. Yuri Korchikin beat Alistair Overeem (2nd) via decision.

  10. Andrei Kopilov beat Carlos Clayton (1st - 0:55) via submission.
Return to top of page









Russia vs. Georgia


August 16, 2000 in Tula, Russia
Tula Circus drawing ???
  1. Egidijus Valavicius TKO Denis Baykov (13:30).

  2. Tengiz Tedoradze beat Roman Kostenikov (7:30) via submission.

  3. Ilja Tlashadze TKO Vasili Gorbonos (10:10).

  4. Victor Yerohin TKO Levon Ebanoidze (5:24).

  5. Gega Gegeshidze beat Achmed Sagidgusenov (20:00) via decision.

  6. Ameran Bitsadze TKO Andrey Reznik (2:24).

  7. Fedor Emelianenko beat Levon Lagvilava (7:24) via submission.

  8. Achmed Labasanov beat Vepcho Bardanashvili (1:28) via submission.

  9. Mikhail Illoukhine beat Bakouri Gogitidze (7:25) via submission.

  10. Volk Han beat Grom Zaza (15:46) via submission.
Return to top of page









Russia vs. Bulgaria


April 6, 2001 in Ekaterinburg, Russia
Ekaterinburg Sports Palace drawing ???
  1. Kestutis Smirnovas beat Ruslan Mirzoev (1st) via decision.

  2. Eduard Churakov KO Valentin Davidov (1st - 9:20).

  3. Fedor Emelianenko beat Mikhail Apostolov (1st - 1:03) via submission.

  4. Mikhail Illoukhine beat Martin Lazarev (1st) via decision.

  5. Borisl Jeliazkov beat Konstantin Uriadov (1st - 3:09) via submission.

  6. Emil Kristev beat Yuri Bekichev (1st) via decision.

  7. Volk Atajev TKO Dimitar Doichinov (1st - 4:12).

  8. Volk Han beat Andrei Kopilov (2nd) via decision.
Return to top of page