1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 _ _
Fight for Japan Fight for Japan II Fight for Japan New Year's Eve





Dream #1


"Lightweight Grand Prix 2008: Round 1"
March 15, 2008 in Saitama, Japan
Saitama Super Arena drawing 14,700
Shown live on TBS (8.9)
Shown May 2, 2008 on HD-Net
  1. Ikuhisa Minowa beat Bum Chan Kang (1st - 1:25) via submission.

  2. Hayato Sakurai TKO Hidetaka Monma (1st - 4:12).

  3. Joachim Hansen beat Kotetsu Boku (2nd) via unanimous decision.

  4. Luiz Firmino beat Kazuyuki Miyata (1st - 7:37) via submission.

  5. Katsuhiko Nagata beat Artur Oumakhanov (2nd) via unanimous decision.

  6. Mitsuhiro Ishida beat Bu Kyung Jung (2nd) via unanimous decision.

  7. Mirko Cro Cop TKO Tatsuya Mizuno (1st - 0:56).

  8. Eddie Alvarez TKO Andre Amade (1st - 6:47).

  9. Tatsuya Kawajiri beat Kultar Gill (2nd) via unanimous decision.

  10. JZ Calvan NC Shinya Aoki (1st - 3:46).
Return to top of page









Dream #2


"Middleweight Grand Prix 2008: Round 1"
April 29, 2008 in Saitama, Japan
Saitama Super Arena drawing 21,397
Shown live on Japanese PPV
Shown May 3, 2008 on HD-Net
  1. Shinya Aoki beat JZ Calvan (2nd) via unanimous decision.

  2. Taiei Kin beat Ikuhisa Minowa (2nd) via unanimous decision.

  3. Dong Sik Yoon beat Shungo Oyama (2nd) via unanimous decision.

  4. Zelg Galesic beat Magomed Sultanakhmedov (1st - 1:40) via submission.

  5. Ronaldo Souza beat Ian Murphy (1st - 3:38) via submission.

  6. Kiyoshi Tamura TKO Masakatsu Funaki (1st - 0:57).

  7. Gegard Mousasi beat Denis Kang (1st - 3:10) via submission.

  8. Kazushi Sakuraba beat Andrews Nakahara (1st - 8:20) via submission.
Return to top of page









Dream #3


"Lightweight Grand Prix 2008: Round 2"
May 11, 2008 in Saitama, Japan
Saitama Super Arena drawing 15,000
Shown live on Japanese PPV
Shown live on HD-Net
  1. Takeshi Yamazaki beat Shoji Maruyama (2nd) via unanimous decision.

  2. Jason Miller TKO Katsuyori Shibata (1st - 6:57).

  3. Melvin Manhoef TKO Dae Won Kim (1st - 4:08).

  4. Daisuke Nakamura KO Bu Kyung Jung (2nd - 1:13).

  5. Nick Diaz TKO Katsuya Inoue (1st - 6:45).

  6. Tatsuya Kawajiri beat Luiz Firmino (2nd) via unanimous decision.

  7. Eddie Alvarez beat Joachim Hansen (2nd) via unanimous decision.

  8. Caol Uno beat Mitsuhiro Ishida (2nd - 1:39) via submission.
Return to top of page









Dream #4


"Middleweight Grand Prix 2008: Round 2"
June 15, 2008 in Yokohama, Japan
Yokohama Arena drawing 14,039
Shown live on Japanese PPV
Shown live on HD-Net
  1. Shinya Aoki beat Katsuhiko Nagata (1st - 5:12) via submission.

  2. Alistair Overeem KO Tae Hyun Lee (1st - 0:36).

  3. Ralek Gracie beat Alavutdin Gadzhiyev (1st - 3:02) via submission.

  4. Hideo Tokoro beat Darren Uyenoyama (2nd) via unanimous decision.

  5. Gegard Mousasi beat Dong Sik Yoon (2nd) via unanimous decision.

  6. Zelg Galesic TKO Taiei Kin (1st - 1:05).

  7. Ronaldo Souza beat Jason Miller (2nd) via unanimous decision.

  8. Melvin Manhoef TKO Kazushi Sakuraba (1st - 1:30).
Return to top of page









Dream #5


"Lightweight Grand Prix 2008: Final Round"
July 21, 2008 in Osaka, Japan
Castle Hall drawing 11,986
Shown live on TBS (10.0) & Japanese PPV
Shown live on HD-Net
  1. Daisuke Nakamura beat Andy Ologun (1st - 3:41) via submission.

  2. Shinya Aoki beat Caol Uno (2nd) via unanimous decision.

  3. Eddie Alvarez TKO Tatsuya Kawajiri (1st - 7:35).

  4. Joachim Hansen beat Kultar Gill (1st - 2:33) via submission.

  5. Joseph Benavidez beat Junya Kudo (1st - 2:42) via submission.

  6. Kuniyoshi Hironaka TKO Motoki Miyazawa (1st - 8:57).

  7. Hideo Tokoro beat Takeshi Yamazaki (2nd) via unanimous decision.

  8. Yoshihiro Akiyama beat Katsuyori Shibata (1st - 6:34) via submission.

  9. Alistair Overeem beat Mark Hunt (1st - 1:11) via submission.

  10. Joachim Hansen TKO Shinya Aoki (1st - 4:19) to win the Lightweight Grand Prix 2008 and to become the first Dream Lightweight Champ.
Lightweight Tournament Bracketing

Return to top of page









Dream #6


"Middleweight Grand Prix 2008: Final Round"
September 23, 2008 in Saitama, Japan
Saitama Super Arena drawing 20,923
Shown live on TBS (9.0) & Japanese PPV
Shown live on HD-Net
  1. Andrews Nakahara TKO Dong Sik Yoon (2nd - 0:30).

  2. Gegard Mousasi beat Melvin Manhoef (1st - 1:28) via submission.

  3. Ronaldo Souza beat Zelg Galesic (1st - 1:27) via submission.

  4. Keita Nakamura beat Adriano Martins (2nd) via split decision.

  5. Sergei Kharitonov beat Jimmy Ambriz (1st - 2:15) via submission.

  6. Atsushi Yamamoto beat Hideo Tokoro (2nd) via unanimous decision.

  7. Masakatsu Funaki beat Ikuhisa Minowa (1st - 0:52) via submission.

  8. Hayato Sakurai beat Kuniyoshi Hironaka (2nd) via unanimous decision.

  9. Yoshihiro Akiyama beat Masanori Tonooka (1st - 6:26) via submission.

  10. Shinya Aoki beat Todd Moore (1st - 1:10) via submission.

  11. Alistair Overeem NC Mirko Cro Cop (1st - 6:00).

  12. Gegard Mousasi KO Ronaldo Souza (1st - 2:15) to win the Middleweight Grand Prix 2008 and to become the first Dream Middleweight Champ.
Middleweight Tournament Bracketing

Return to top of page









Dream #7


"Featherweight Grand Prix 2009: Round 1"
March 8, 2009 in Saitama, Japan
Saitama Super Arena drawing 15,000
Shown on tape delay on TBS (2.4)
Shown Mach 14, 2009 on HD-Net
  1. Bibiano Fernandes beat Takafumi Otsuka (2nd) via unanimous decision.

  2. Joe Warren TKO Chase Beebe (1st - 10:00).

  3. Abel Cullum beat Akiyo Nishiura (2nd) via unanimous decision.

  4. Mitsuhiro Ishida beat Daisuke Nakamura (2nd) via unanimous decision.

  5. Shinya Aoki beat David Gardner (1st - 5:58) via submission.

  6. Tatsuya Kawajiri beat Ross Ebanez (1st - 4:03) via submission.

  7. Yoshiro Maeda beat Micah Miller (2nd) via unanimous decision.

  8. Hiroyuki Takaya TKO Jong Won Kim (2nd - 0:40).

  9. Masakazu Imanari beat Atsushi Yamamoto (2nd) via split decision.
Return to top of page









Dream #8


"Welterweight Grand Prix 2009: Round 1"
April 5, 2009 in Nagoya, Japan
Gaishi Hall drawing 7,000
Shown on tape delay on TBS (3.4)
Shown April 10, 2009 on HD-Net
  1. Katsuyori Shibata beat Ikuhisa Minowa (2nd) via unanimous decision.

  2. Andrews Nakahara TKO Shungo Oyama (1st - 2:00).

  3. Vitor Ribeiro TKO Katsuhiko Nagata (1st - 7:58).

  4. Riki Fukuda beat Murilo Rua (2nd) via unanimous decision.

  5. Jeff Monson beat Sergei Kharitonov (1st - 1:42) via submission.

  6. Daiki Hata beat Hideo Tokoro (2nd) via unanimous decision.

  7. Andre Galvao beat John Alessio (1st - 7:34) via submission.

  8. Marius Zaromskis beat Seichi Ikemoto (2nd) via unanimous decision.

  9. Jason High beat Yuya Shirai (1st - 0:59) via submission.

  10. Hayato Sakurai TKO Shinya Aoki (1st - 0:27).
Return to top of page









Dream #9


"Featherweight Grand Prix 2009: Round 2"
May 26, 2009 in Yokohama, Japan
Yokohama Arena drawing 11,000
Shown live on TBS (16.2) & Japanese PPV
Shown live on HD-Net
  1. Ikuhisa Minowa beat Bob Sapp (1st - 1:15) via submission.

  2. Hong Man Choi beat Jose Canseco (1st - 1:17) via submission.

  3. Rameau Thierry Sokoudjou TKO Jan Nortje (1st - 2:29).

  4. Gegard Mousasi beat Mark Hunt (1st - 1:19) via submission.

  5. Tatsuya Kawajiri beat JZ Calvan (2nd) via unanimous decision.

  6. Hideo Tokoro beat Abel Cullum (2nd - 1:38) via submission.

  7. Hiroyuki Takaya TKO Yoshiro Maeda (1st - 9:40).

  8. Bibiano Fernandes beat Masakazu Imanari (2nd) via unanimous decision.

  9. Joe Warren beat Norifumi Yamamoto (2nd) via split decision.

  10. Ronaldo Souza NC Jason Miller (1st - 2:33) in a match for the vacant Dream Middleweight Title.
Return to top of page









Dream #10


"Welterweight Grand Prix 2009: Final Round"
July 20, 2009 in Saitama, Japan
Saitama Super Arena drawing 9,200
Shown on tape delay on TBS (2.0) & live on Japanese PPV
Shown live on HD-Net
  1. Tarec Saffiedine beat Seichi Ikemoto (2nd) via unanimous decision.

  2. Marius Zaromskis TKO Hayato Sakurai (1st - 4:03).

  3. Jason High beat Andre Galvao (2nd) via split decision.

  4. Katsunori Kikuno TKO Andre Amade (1st - 3:47).

  5. Paulo Filho beat Melvin Manhoef (1st - 2:36) via submission.

  6. Jesse Taylor beat Dong Sik Yoon (1st - 1:02) via submission.

  7. Shinya Aoki beat Vitor Ribeiro (2nd) via unanimous decision.

  8. Marius Zaromskis KO Jason High (1st - 2:22) to win the Welterweight Grand Prix 2009 and to become the first Dream Welterweight Champ.
Weltwerweight Tournament Bracketing

Return to top of page









Dream #11


"Featherweight Grand Prix 2009: Final Round"
October 6, 2009 in Yokohama, Japan
Yokohama Arena drawing 9,800
Shown live on TBS (12.7) & Japanese PPV
Shown live on HD-Net
  1. Kazuyuki Miyata beat Daiki Hata (2nd) via unanimous decision.

  2. Hiroyuki Takaya TKO Hideo Tokoro (2nd - 0:32).

  3. Bibiano Fernandes beat Joe Warren (1st - 0:42) via submission.

  4. Ikuhisa Minowa beat Hong Man Choi (2nd - 1:27) via submission.

  5. Rameau Thierry Sokoudjou TKO Bob Sapp (1st - 1:31).

  6. Tatsuya Kawajiri TKO Melchor Manibusan (1st - 3:48).

  7. Kazushi Sakuraba beat Rubin Williams (1st - 2:53) via submission.

  8. Shinya Aoki beat Joachim Hansen (2nd - 4:56) via submission to win the Dream Lightweight Title.

  9. Bibiano Fernandes beat Hiroyuki Takaya (2nd) via split decision to win the Featherweight Grand Prix 2009 and become the first Dream Featherweight Champ.
Featherweight Tournament Bracketing

Return to top of page









Dream #12


"The Cage of the Rising Sun"
October 25, 2009 in Osaka, Japan
Castle Hall drawing 7,000
Shown on tape delay on TBS (1.7) & live on Japanese PPV
Shown live on HD-Net
  1. Tomoya Miyashita beat Keisuke Fujiwara (3rd) via unanimous decision.

  2. Kuniyoshi Hironaka TKO Won Sik Park (1st - 5:00).

  3. Yoshiro Maeda beat Chase Beebe (1st - 3:36) via submission.

  4. Dong Sik Yoon beat Tarec Saffiedine (3rd) via split decision.

  5. Katsuyori Shibata TKO Tokimitsu Ishizawa (1st - 4:52).

  6. Kazushi Sakuraba beat Zelg Galesic (1st - 1:40) via submission.

  7. Marius Zaromskis KO Myeon Ho Bae (1st - 0:19).

  8. Eddie Alvarez beat Katsunori Kikuno (2nd - 3:42) via submission.

  9. Alistair Overeem beat James Thompson (1st - 0:33) via submission.
Return to top of page









Dream #13


March 22, 2010 in Yokohama, Japan
Yokohama Arena drawing 9,000
Shown on tape delay on TBS (1.0) & live on Japanese PPV
Shown live on HD-Net
  1. Ikuhisa Minowa beat Jimmy Ambriz (2nd - 2:42) via submission.

  2. Katsunori Kikuno KO Kuniyoshi Hironaka (1st - 1:26).

  3. Cole Escovedo KO Yoshiro Maeda (1st - 2:29).

  4. Ryo Chonan beat Andrews Nakahara (2nd) via unanimous decision.

  5. KJ Noons beat Andre Amado (2nd) via unanimous decision.

  6. Josh Barnett beat Siala Siliga (1st - 4:41) via submission.

  7. Dream Featherweight Champ Bibiano Fernandes beat Joachim Hansen (2nd) via split decision.
Return to top of page









Dream #14


May 29, 2010 in Saitama, Japan
Saitama Super Arena drawing 8,500
Shown live on TBS & Japanese PPV
Shown live on HD-Net
  1. Ikuhisa Minowa beat Imani Lee (1st - 4:16) via submission.

  2. Kenji Osawa beat Yoshiro Maeda (3rd) via split decision.

  3. Kazuyuki Miyata beat Takafumi Otsuka (3rd) via split decision.

  4. Akiyo Nishiura TKO Hideo Tokoro (1st - 2:51).

  5. Norifumi Yamamoto KO Federico Lopez (1st - 1:41).

  6. Hiroyuki Takaya KO Joachim Hansen (1st - 4:27).

  7. Ralek Gracie beat Kazushi Sakuraba (3rd) via unanimous decision.

  8. Nick Diaz beat Hayato Sakurai (1st - 3:54) via submission.
Return to top of page









Dream #15


July 10, 2010 in Saitama, Japan
Saitama Super Arena drawing 10,000
Shown on tape delay on TBS (2.8) & live on PPV
Shown live on HD-Net
  1. Kazuhiro Nakamura beat Karl Amoussou (2nd) via unanimous decision.

  2. Mitsuhiro Ishida beat Daiki Hata (2nd) via unanimous decision.

  3. Michihiro Omigawa beat Young Sam Jung (1st - 7:31) via submission.

  4. Tatsuya Mizuno beat Melvin Manhoef (1st - 7:38) via submission.

  5. Gegard Mousasi beat Jake O'Brien (1st - 0:31) via submission.

  6. Gesias Cavalcante beat Katsunori Kikuno (2nd) via split decision.

  7. Dream Lightweight Champ Shinya Aoki beat Tatsuya Kawajiri (1st - 1:53) via submission.
Return to top of page









Dream #16


September 25, 2010 in Nagoya, Japan
Nippon Gaishi Hall drawing ???
Shown live on TBS (11.9) & Japanese PPV
Shown live on HD-Net
  1. Yusuke Kawaguchi beat James Thompson (2nd) via split decision.

  2. Mitsuhiro Ishida beat Akiyo Nishiura (2nd) via split decision.

  3. Kazuyuki Miyata beat Takeshi Inoue (2nd) via unanimous decision.

  4. Joachim Hansen beat Hideo Tokoro (1st - 2:48) via submission.

  5. Michihiro Omigawa beat Cole Escovedo (1st - 2:30) via submission.

  6. Hiroyuki Takaya KO Chase Beebe (1st - 1:45).

  7. Satoshi Ishii beat Ikuhisa Minowa (2nd) via unanimous decision.

  8. Shinya Aoki beat Marcus Aurelio (2nd) via unanimous decision.

  9. Jason Miller beat Kazushi Sakuraba (1st - 2:09) via submission.

  10. Gegard Mousasi beat Tatsuya Mizuno (1st - 6:10) via submission to win the Light Heavyweight Grand Prix 2010 and become the first Dream Light Heavyweight Champ.
Light Heavyweight Tournament Bracketing

Return to top of page









Fight for Japan


May 29, 2011 in Saitama, Japan
Saitama Super Arena drawing 6,000
Shown June 3, 2011 on HD-Net
  1. Atsushi Yamamoto TKO Yusaku Nakamura (1st - 8:43).

  2. Hideo Tokoro TKO Yoshiro Maeda (2nd - 0:43).

  3. Masakazu Imanari beat Keisuke Fujiwara (2nd) via unanimous decision.

  4. Kenji Osawa beat Takafumi Otsuka (2nd) via split decision.

  5. Joachim Hansen beat Mitsuhiro Ishida (2nd) via split decision.

  6. Takeshi Inoue TKO Koichiro Matsumoto (1st - 6:51).

  7. Caol Uno beat Akiyo Nishiura (2nd) via unanimous decision.

  8. Katsunori Kikuno beat Daisuke Nakamura (2nd) via unanimous decision.

  9. Shinya Aoki beat Rich Clementi (2nd - 2:17) via submission.

  10. Hideo Tokoro beat Atsushi Yamamoto (2nd) via split decision.

  11. Masakazu Imanari beat Kenji Osawa (2nd - 0:58) via submission.
Return to top of page









Fight for Japan II


July 16, 2011 in Tokyo, Japan
Ariake Coliseum drawing ???
  1. Eiji Mitsuoka beat Bruno Carvalho (2nd) via unanimous decision.

  2. Marius Zaromskis beat Eiji Ishikawa (2nd) via unanimous decision.

  3. Tatsuya Mizuno KO Trevor Prangley (1st - 4:41).

  4. Kenji Osawa beat Keisuke Fujiwara (2nd) via unanimous decision.

  5. Tatsuya Kawajiri TKO Drew Fickett (1st - 4:41).

  6. Dream Light Heavyweight Champ Gegard Mousasi TKO Hiroshi Izumi (1st - 3:29)

  7. Hideo Tokoro beat Masakazu Imanari (2nd) via unanimous decision to win the Japanese Bantamweight Grand Prix 2011.

  8. Dream Featherweight Champ Hiroyuki Takaya beat Kazuyuki Miyata (3rd) via unanimous decision.
Featherweight Tournament Bracketing

Return to top of page









Dream #17


September 24, 2011 in Saitama, Japan
Saitama Super Arena drawing 6,500
Shown live on HD-Net
  1. Ikuhisa Minowa beat Baru Harn (1st - 4:39) via submission.

  2. Rodolfo Marques Diniz beat Yusup Saadulaev (3rd) via unanimous decision.

  3. Masakazu Imanari beat Abel Cullum (3rd - 0:46) via submission.

  4. Bibiano Fernandes beat Takafumi Otsuka (1st - 0:41) via submission.

  5. Antonio Banuelos beat Hideo Tokoro (3rd) via split decision.

  6. Gerald Harris beat Kazuhiro Nakamura (3rd) via split decision.

  7. Satoru Kitaoka beat Willamy Freire (3rd) via split decision.

  8. Yan Cabral beat Kazushi Sakuraba (2nd - 2:42) via submission.

  9. Takeshi Inoue KO Caol Uno (1st - 4:18).

  10. Tatsuya Kawajiri beat Joachim Hansen (3rd - 2:30) via submission.

  11. Shinya Aoki beat Rob McCullough (1st - 4:57) via submission.
Return to top of page









Fight for Japan New Year's Eve 2011


December 31, 2011 in Saitama, Japan
Saitama Super Arena drawing 15,700
Shown live on HDNet
Shown live on Japanese PPV
  1. Yusup Saadulaev TKO Hideo Tokoro (1st - 0:42).

  2. Antonio Banuelos beat Masakazu Imanari (2nd) via split decision.

  3. Bibiano Fernandes beat Rodolfo Marques Diniz (2nd) via unanimous decision.

  4. Masaaki Noiri beat Kengo Sonoda (3rd) via unanimous decision in a "kickboxing" match.

  5. Yuta Kubo KO Nils Widlund (3rd - 1:12) in a "kickboxing" match.

  6. Hayato Sakurai beat Ryo Chonan (3rd) via unanimous decision.

  7. Tatsuya Kawajiri beat Kazuyuki Miyata (2nd - 4:54) via submission.

  8. Megumi Fuji beat Karla Benitez (1st - 1:15) via submission.

  9. Josh Barnett pinned Hideki Suzuki (11:47) in a "pro wrestling" match.

  10. Katsunori Kikuno TKO Yuichiro Nagashima (2nd - 2:34).

  11. Bibiano Fernandes TKO Antonio Banuelos (1st - 1:11) to win the Bantamweight Grand Prix 2011 and the Dream Bantamweight Title.

  12. Jerome LeBanner TKO Tim Sylvia (2:57) in a "pro wrestling" match.

  13. Kazuyuki Fujita beat Peter Arts (3:36) via submission in a "pro wrestling" match.

  14. Kazushi Sakuraba & Katsuyori Shibata beat Shinichi Suzukawa & Atsushi Sawada (13:46) when Sakuraba TKO Sawada in a "pro wrestling" match.

  15. Dream Featherweight Champ Hiroyuki Takaya beat Lion Takeshi (5th) via unanimous decision.

  16. Dream Lightweight Champ Shinya Aoki beat Satoru Kitaoka (5th) via unanimous decision.

  17. Fedor Emelianenko KO Satoshi Ishii (1st - 2:34).
Bantamweight Grand Prix Tournament Bracketing

Return to top of page









Dream #18


"Special NYE 2012"
December 31, 2012 in Saitama, Japan
Saitama Super Arena drawing ???
  1. Will Brooks TKO Satoru Kitaoka (2nd - 3:46).

  2. Marloes Coenen beat Fiona Muxlow (1st - 3:29) via submission.

  3. Hayato Sakurai beat Phil Baroni (3rd) via unanimous decision.

  4. Melvin Manhoef KO Denis Kang (1st - 0:50).

  5. Bibiano Fernandes beat Yoshiro Maeda (1st - 1:46) via submission.

  6. Shinya Aoki beat Antonio McKee 92nd - 0:24) via submission.

  7. Georgi Karakhanyan beat Hiroyuki Takaya (3rd) via split decision.

  8. Tatsuya Kawajiri beat Michihiro Omigawa (3rd) via unanimous decision.
Note: This event also included 16-man kickboxing tournament won by Semmy Schilt and four non-tournament kickboxing matches.

Return to top of page