Ultimate Ultimate 1995 Ultimate Ultimate 1996 Ultimate Japan Ultimate Brazil
As Real as it Gets Shamrock vs.Ortiz III _ _





The Ultimate Ultimate 1995


December 16, 1995 in Denver, CO
Mammoth Gardens drawing 2,800 ($110,000)
Shown live on PPV (1.0)
  1. Joe Charles beat Scott Bessac (4:38) via submission.

  2. Mark Hall beat Trent Jenkins (5:29) via submission.

  3. Tank Abbott beat Steve Jennum (1:15) via submission.

  4. Dan Severn beat Paul Varelans (1:01) via submission.

  5. Oleg Taktarov beat Dave Beneteau (1:15) via submission.

  6. Marcos Ruas beat Keith Hackney (2:43) via submission.

  7. Dan Severn beat Tank Abbott (18:00) via unanimous decision.

  8. Oleg Taktarov beat Marcos Ruas (18:00) via unanimous decision.

  9. Dan Severn beat Oleg Taktarov (30:00) via unanimous decision to win the Ultimate Ultimate 1995 Tournament.
Ultimate Ultimate 1995 Tournament Bracketing

Return to top of page









The Ultimate Ultimate 1996


December 7, 1996 in Birmingham, AL
State Fairgrounds drawing 3,000
Shown live on PPV (0.5)
  1. Steve Nelmark beat Marcus Bossett (1:37) via submission.

  2. Tai Bowden beat Jack Nilson (4:46) via submission.

  3. Mark Hall beat Felix Lee Mitchell (2:18) via submission.

  4. Ken Shamrock beat Brian Johnston (5:49) via submission.

  5. Don Frye beat Gary Goodridge (11:20) via submission.

  6. Tank Abbott beat Cal Worsham (2:52) via submission.

  7. Kimo beat Paul Varelans (9:09) via submission.

  8. Don Frye beat Mark Hall (0:20) via submission.

  9. Tank Abbott KO Steve Nelmark (1:05).

  10. Don Frye beat Tank Abbott (1:23) via submission to win the Ultimate Ultimate 1996 Tournament.
Ultimate Ultimate 1996 Tournament Bracketing

Return to top of page









Ultimate Japan


December 21, 1997 in Yokohama, Japan
Yokohama Arena drawing 5,000
Shown on tape delay on PPV (0.4)
  1. Tra Telligman beat Brad Kohler (10:06) via submission.

  2. Tank Abbott beat Yoji Anjoh (15:00) via unanimous decision.

  3. Marcus Silviera NC Kazushi Sakuraba (1:55). Silviera had originally been awarded the match via knockout, but the decision was reversed.

  4. Frank Shamrock beat Kevin Jackson (0:14) via submission to win the first UFC Middleweight Title.

  5. Vitor Belfort beat Joe Charles (4:04) via submission.

  6. Kazushi Sakuraba beat Marcus Silviera (3:45) to win the Ultimate Japan Tournament.

  7. Randy Couture beat Maurice Smith (21:00) via unanimous decision to win the UFC Superfight Title.
Ultimate Japan Tournament Bracketing

Return to top of page









Ultimate Brazil


October 16, 1998 in Sao Paolo, Brazil
Ginasai de Portuguesa drawing 8,500
Shown live on PPV (0.55)
  1. Cesar Marscucci TKO Paulo Santos.

  2. Tulio Palhares TKO Adriano Santos.

  3. Ebenezer Fontes Braga beat Jeremy Horn (3:28) via submission.

  4. Tsuyoshi Kohsaka beat Pete Williams (15:00) via split decision.

  5. Pat Miletich beat Mikey Burnett (21:00) via split decision to become the first UFC Lightweight Champion.

  6. Pedro Rizzo KO Tank Abbott (8:07).

  7. Vitor Belfort KO Wanderlei Silva (0:45).

  8. UFC Middleweight Champ Frank Shamrock beat John Lober (7:40) via submission.
Return to top of page









As Real as it Gets


June 22, 2002 in Las Vegas, NV
Bellagio Hotel drawing 3,958 ($128,675)
Highlights shown June 25 on Fox Sports Net
Shown August 16, 2002 on PPV
  1. Yves Edwards TKO Joao Marcos Pierini (1st - 1:19).

  2. Tony Fryklund TKO Rodrigo Ruas (2nd - 3:34).

  3. Robbie Lawler TKO Steve Berger (2nd - 0:27).

  4. Pete Spratt beat Zach Light (1st - 2:25) via submission.

  5. Benji Radach beat Nick Serra (3rd) via unanimous decision.

  6. Chuck Liddell beat Vitor Belfort (3rd) via unanimous decision.
Note: This event is often referred to as "UFC 37."

Return to top of page









Shamrock vs. Ortiz III: The Final Chapter


October 10, 2006 in Hollywood, FL
Hard Rock Hotel and Casino drawing 5,500
Shown live on Spike TV (3.1)
  1. Marcus Davis beat Forrest Petz (1st - 4:58) via submission.

  2. Thiago Alves beat John Alessio (3rd) via unanimous decision.

  3. Rory Singer beat Josh Haynes (3rd) via unanimous decision.

  4. Tony DeSouza beat Dustin Hazelett (1st - 3:59) via submission.

  5. Nathan Marquardt beat Crafton Wallace (2nd - 1:14) via submission.

  6. Matt Hamill beat Seth Petruzelli (3rd) via unanimous decision. Both men received a "fight of the night" bonus.

  7. Jason MacDonald beat Ed Herman (1st - 2:43) via submission. MacDonald received a "submission of the night" bonus.

  8. Kendall Grove beat Chris Price (1st - 3:59) via submission.

  9. Tito Ortiz TKO Ken Shamrock (1st - 2:23). Ortiz received a "knockout of the night" bonus.
Return to top of page